Filtruj produkty

Nazwa

Symbol

Typ czujnika

Funkcja wyjścia

Średnica / wymiary czujnika

Montaż / wyprowadzenia

Napięcie przełączane

Montaż

Rodzaj napięcia zasilającego

Maksymalny prąd pracy

Rodzaj obudowy

Klasa szczelności

Moc

Właściwości

Zakres pomiarowy kontakronu

Zakres napięcia zasilającego

Nazwa 2

Wymiary czujników

Wyposażenie

Producent

Certyfikaty

DARMOWA PRZESYŁKA

DLA ZAMÓWIEŃ OD 400PLN netto

Oferta dotyczy
całego asortymentu

Dołącz do nas

Kontaktron to niewielkie urządzenie elektryczne, które odgrywa kluczową rolę w wielu systemach detekcji magnetycznej. Jego konstrukcja opiera się na małej, szklanej tulejce, której średnica nie przekracza kilku milimetrów, a długość zazwyczaj mieści się w przedziale 20-30 mm. Tulejka ta jest wyposażona w dwa osiowe wyprowadzenia wykonane z drucików, które są hermetycznie zatopione na obu końcach rurki.
Wewnątrz rurki znajdują się dwie cienkie blaszki ferromagnetyczne. Są one zaaranżowane w taki sposób, że pozostają rozwarte, dopóki wokół nich nie pojawi się zewnętrzne pole magnetyczne. Gdy do kontaktronu zbliży się magnes (lub elektromagnes), powstaje pole magnetyczne, które przyciąga wolne końce blaszek, co prowadzi do zamknięcia obwodu poprzez zwarcie ich powierzchni roboczych.
Kluczowym aspektem działania kontaktronu jest dobór materiału, z którego wykonane są blaszki. Materiał ten zapewnia nietrwałe namagnesowanie, co oznacza, że efekt przyciągania zanika po usunięciu magnesu lub wyłączeniu prądu w przypadku używania elektromagnesu. Dzięki temu kontaktron może wielokrotnie otwierać i zamykać obwód bez trwałego namagnesowania.

Kontaktrony

Sortuj według
Pokaż na stronie
Kod: 003528
Nazwa: Rurka szklana
Typ czujnika: kontaktronowy
Moc: 1W
Rodzaj obudowy: cylindryczny szklany
Średnica / wymiary czujnika: fi 1x5mm
Montaż / wyprowadzenia: SMD powierzchniowy
Funkcja wyjścia: NO
Nazwa 2: Kontaktron
Certyfikaty: RoHS
W magazynie: 26 szt.
4,74 PLN Cena netto
Ilość:
Kod: MK04-1A66C-500W
Nazwa: Kontaktron
Symbol: MK04-1A66C-500W
Typ czujnika: kontaktronowy
Maksymalny prąd pracy: 500mA
Moc: 10W
Napięcie przełączane: max. 200V
Montaż / wyprowadzenia: z przewodem
Zakres napięcia zasilającego: max. 200V
Funkcja wyjścia: NO
Właściwości: zwierny
Wymiary czujników: 23x13,9x5,9mm
Producent: MEDER
Certyfikaty: RoHS
W magazynie: 15 szt.
14,26 PLN Cena netto
Ilość:
Kod: MK04-1C90C-500W
Nazwa: Kontaktron
Symbol: MK04-1C90C-500W
Maksymalny prąd pracy: 500mA
Moc: 10W
Napięcie przełączane: max. 175V
Montaż / wyprowadzenia: z przewodem
Zakres napięcia zasilającego: max. 175V
Funkcja wyjścia: SPDT
Właściwości: przełączny
Wymiary czujników: 23x13,9x5,9mm
Producent: MEDER
Certyfikaty: RoHS
W magazynie: 13 szt.
23,35 PLN Cena netto
Ilość:
Pokaż na stronie

Kontaktrony to często niedoceniane elementy, które nierzadko umykają naszej uwadze podczas projektowania urządzeń. W jakich zastosowaniach okazują się najskuteczniejsze?


Początkujący elektronicy często zastanawiają się, czym właściwie jest kontaktron i do czego można go wykorzystać w praktyce. I choć próbują znaleźć odpowiedzi, równie często popełniają błędy w jego nazwie – spotkaliśmy już chyba wszystkie możliwe wersje, takie jak kontrakton, kontraktron czy kontakton*. W czasach, gdy dominują czujniki magnetyczne oraz miniaturowe sensory optyczne, często ignorujemy bardziej wymagające w użyciu, delikatne (często szklane) komponenty. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby te niedrogie rurki kontaktronowe mogły być z powodzeniem wykorzystywane w codziennych projektach budowanych w naszych warsztatach. W niniejszym artykule dokładniej przyglądamy się tym fascynującym i użytecznym komponentom, a także dostarczamy szeregu praktycznych wskazówek, które umożliwiają ich efektywne zastosowanie.

Parametry i typy kontaktronów

Kontaktrony, poza standardowymi modelami rurkowymi z dwoma normalnie otwartymi stykami (NO), oferują także zaawansowane wersje z przełącznymi stykami (NO/NC), wyposażone w trzy wyprowadzenia: NO, NC oraz wspólny COM. Charakterystyczną cechą większości kontaktronów jest ich niska obciążalność prądowa oraz ograniczona wytrzymałość napięciowa. Z tego powodu nie zaleca się używania ich do bezpośredniego sterowania obwodami zasilania urządzeń o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. Nadmierne obciążenie styków prowadzi do powstawania łuku elektrycznego, co może skutkować trwałym połączeniem (zwarciem) styków.


Ta zasada odnosi się również do przekaźników kontaktronowych, które łączą w sobie szybkie, ale delikatne styki kontaktronowe z cewką w jednej obudowie. Pomimo że ich ogólna zasada działania jest zbliżona do tradycyjnych przekaźników, są lepiej przystosowane do przełączania czułych obwodów pracujących przy niskich napięciach i natężeniach prądu, takich jak obwody audio czy urządzenia pomiarowe.